QAVS logo

 

Project Rio Blue and White

 

G2Rlogo square Web1

Club Results

We travel to most of the domestic regattas in Scotland and a few further afield. We are proud of the achievements of our racing crews. Here are the club results for the 2016 season.

River Races show 1st and 2nd place if there has been heats or a semi final before the final.
Multi laned races show 1st, 2nd and 3rd in a straight final and shows 4th place if there were heats before the final.

Event Category Crew Position
Glasgow Head Cancelled    
SUBC Head Cancelled    
GUBC Head Cancelled    

Strathclyde Park Regatta

23rd & 24th April

WJu15 2x

Natalie Miller

Ruth McClure

2nd
  WJu15 1x Natalie Miller 4th
  OJ16 1x Ruairidh Smith 1st
  WJu18 2x

Niamh McClure

Katy Bogan

2nd
  ONov 4x+

Ruairidh Smith

Craig McFadzean

Ben Bryceland

Jono Bradford

cox: Katrina Bryce

1st

  WJu18 1x Katy Bogan 4th
  WVetB Res2 2x

Joy Green

Karen Campbell

2nd
  WJu14 1x Natalie Miller 4th

 Nithsdale Regatta

 30th April

OVetB 1x

Martin Holmes

Ivar Campbell

1st

2nd

  WJu15 1x

Kirsty MacArthur

Ruth McClure

1st

3rd

  WJu18 1x Katie Bogan 1st
  OJu18 1x

Ruairidh Smith

2nd

  WJu18 2x

Katie Bogan

Niamh McClure

1st
  WNov 2x

Katrina Bryce

Rachel Harper

1st
  WRes2 2x

Nicole England

Louise Hiddleston

1st
  OJu16 1x

Ruairidh Smith

1st
  MNov 1x

Steve Conner

Oliver White

1st
  MVet 2x

Martin Holmes

Pete Murray

1st

 Clydesdale Regatta

 9th May

MRes2 2x

Steve Conner

Oliver White
1st
  MNov 4x+

Graeme Fletcher

Ian Brander

Campbell Horsburgh

Bill Hiddleston

cox: Aidan Telfer

1st
  MRes2 1x Steve Conner 2nd
  WJu15 4x+

Natalie Miller

Molly Barry

Eilidh Miller

Kirsty Loudon

2nd
  WNov 4x+

Ruth McClure

Katie Maltby

Morna Galbraith

Kirsty Binning

cox: Katrina Bryce

2nd
  WNov 2x

Kirsty Binning

Ruth McClure

1st
  WVetD 2x   2nd
  OJu18 2x   2nd
  MVetE 4+   2nd
  WJu18 1x Katrina Bryce 2nd
  WVet 2x

Mel Brander

Clare Rainbow

2nd
  MNov 2x  

2nd

  MixRes2 2x   2nd

Castle Semple Regatta

14th May

 WRes2 2x

 Joy Green

 Karen Campbell

 Katrina Bryce

 Rachel Harper

 2nd

 

 3rd

   OJu16 2x

 Craig McFadzean

 Jono Bradford

 3rd
   VetBNov 4x+    1st
   WJu18 2x

 Katie Bogan

 Niamh McClure

 3rd
    OVet 2x C/D

 Pete Murray

 Martin Holmes

 William Holmes

 Ivar Campbell

 1st

 

 2nd

   WJu18 2-  Katie Bogan
 Niamh McClure
 1st
   OJu16 1x  Ruairidh Smith  1st
   WVetBNov 4x+

 Mel Brander

 Clare Rainbow

 Morna Galbraith

 Maureen Gilmour

 cox: Aidan Telfer

 1st
   ORes2 2x

 Oliver White

 Steve Conner

 3rd
   WJu14 2x

 Natalie Miller

 Molly Barry

 2nd

 

   OVetD 1x 

 Allan Watt

 Martin Holmes

 Ivar Campbell

 1st

 2nd

 3rd

   OJu18 1x  Ruairidh Smith  2nd
   OJU18 2x

 Aidan Telfer

 Craig McFadzean

 3rd
   WJu15 4x+

 Natalie Miller

 Molly Barry

 Kirsty MacArthur

 Ruth McClure

 cox: Eloise McEwan

 1st
   ORes1 4x-

 Ruairidh Smith

 Aidan Telfer

 Jono Bradford

 Craig McFadzean

 2nd
   ORes2 1x  Steve Conner  3rd
   OVet 4x-

 Martin Holmes

 Pete Murray

 William Brown

 Simon Inglis

 1st

 Glasgow Sprint Regatta

 29th May

 ORes2 4x+  Ruairidh Smith

 Aidan Telfer

 Jono Bradford

 Craig McFadzean

 cox: Ruth McClure

 1st
   OJu16 4x+  Natalie Miller

 Molly Barry

 Kirsty MacArthur

 Ruth McClure

 cox: Jono Bradford

 1st
   ORes2 2x

 Aidan Telfer 

 Craig McFadzean

 1st
   OJu14 2x

 Natalie Miller

 Molly Barry

 1st
   ONov 1x  Aidan Telfer  1st
   OVet B-D 1x  Martin Holmes  1st
   OJu16 1x  Ruairidh Smith  1st
   OJu14 1x  Molly Barry  1st
   WRes2 1x  Katrina Bryce  2nd
 Nat Schools Regatta  WJu18 2-

 Niamh McClure

 Katie Bogan

 AB Semi Finals

 B Final

 Scottish Rowing Championships

 11th & 12th June

 WJu18 2x

 Niamh McClure

 Katie Bogan

 2nd
   WJu18 2-  Niamh McClure

 Katie Bogan

 5th Junior Crew
   WInt 4x-  Niamh McClure

 Katie Bogan

 Louise Hiddleston

 Katrina Bryce

 1st
   WJu14 2x

 Natalie Miller

 Molly Barry

 2nd
   WJu15 4x+  Natalie Miller

 Molly Barry

 Kirsty MacArthur

 Ruth McClure

 cox: Niamh McClure

 2nd
   WJu14 1x  Molly Barry  3rd
   WJu15 2x

 Kirsty MacArthur

 Natalie Miller

 3rd
   OMas E-F 8+

 Peter Murray

 Martin Holmes

 William Brown

 Allan Watt

 John Dennis

 Ivar Campbell

 Simon Inglis

 William Holmes

 cox: Joy Green

 1st
   OMas E-F 1x  William Holmes  2nd
   OMas D 1x

 Martin Holmes

 Allan Watt

 Ivar Campbell

 1st

 2nd

 3rd

   ONov 2x

 Aidan Telfer

 Craig McFadzean

 3rd
   OMas A-C 2x

 Martin Holmes

 Pete Murray

 1st
   OJu16 2x

 Ruairidh Smith

 Harvey Buchanan

 3rd
   OJu16 4x+  Ruairidh Smith

 Aidan Telfer

 Jono Bradford

 Craig McFadzean

 2nd
 British Junior Championships  WJu18 2x

 Katie Bogan

 Niamh McClure

 2nd in B Final
   OJu16 2x

 Ruairidh Smith

 Harvey Buchanan

 1st in B Final
       
       
       
       
       
       

 

 

Follow Us